Su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena

Jau skaičiuojame 26-uosius Nepriklausomybės metus. Užaugo nauja, okupacijos nepatyrusi karta. Kiekvieną Kovo 11-ąją skaičiuojame mūsų valstybės pasiekimus, kurių tikrai yra daug. 2010 m., minint Nepriklausomybės 20-metį, Kovo 11-osios akto signataras Algirdas Vaclovas Patackas pasidžiaugė, kad apsaugant valstybę nuveikta nemažai, tačiau yra viena sritis, kur padėtis nykiausia – tai kultūra, kurią galima pavadinti Tautos dvasia. Visus tuos Laisvės metus ekonomika (kūnas) buvo svarbiau už kultūrą (dvasią).
O kaip ateityje? 1994 m. interviu, publikuotame „Naujajame Židinyje-Aiduose“ A. Patackas stiprybės semtis iš praeities:
„Turi būti kultūros tęstinumas. Ir svarbu ne kiek išliks, o kas išliks. Jeigu bus kas perteikia, kas laiduoja tęstinumą, jeigu bus kokybė, anksčiau ar vėliau turės kai kas išdygti, atsigauti, rastis. Taip sako visa mūsų kultūros gyvenimo logika, mūsų istorijos logika. Būta tokių sausros periodų, po karų, marų, kai net Lietuvos du trečdaliai buvo išmirę, bet jei atsirasdavo, kas perduoda tęstinumą, kas sudrėkina augalą, sėkla visuomet prasimušdavo. Ji glūdi gerokai giliau, stipriai apsaugota, užkoduota.
Visa problema - kaip tai padaryti.<...> Reikia nepasiduoti jokiai panikai, mokytis iš praeities - juk tada darėme, atrodytų, beviltišką darbą, iš anksto apsisprendę, kad tai neturi perspektyvos. Jei apsisprendi, žinodamas, kad tavęs niekas negali sustabdyti, tai šis tas ir pasidaro. Svarbiausia - ištikimybė“.
Su Nepriklausomybės atkūrimo diena.

©KTU virtualus muziejus 2010